Filtr Dafi przed pierwszym użyciem
Maj 20, 2019
Pokaż wszystkie

Woda z urządzeń Dafi do akwarium

Woda filtrowana ma wiele zastosowań. Najczęściej stosuje się ją do picia, gdyż jest zdrowsza od wody kranowej i tańsza oraz bardziej ekologiczna od wody butelkowej ze sklepu. Można jej też używać do mycia skóry głowy, gdyż pozbawiona jest metali ciężkich, które mają wpływ na rozdwajanie się i łamanie włosów. Woda filtrowana w urządzeniach Dafi sprawdzi się także w akwarystyce. W jaki sposób? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Produkty do filtrowania

– butelka Dafi (https://sklep.dafi.pl/produkty/butelka-filtrujaca.html) – do codziennego użytku. Zawarty w niej filtr z węglem aktywnym usuwa chlor, zanieczyszczenia, metale ciężkie, pestycydy. Można ją zabrać ze sobą – do napełnienia butelki służy woda z kranu.

– dzbanek filtrujący – przefiltrowana woda nadaje się do przygotowania potraw. Poprawia ich smak.

– filtry przepływowe – filtrowana przez nie woda pozbawiona jest zanieczyszczeń, które mają niekorzystny wpływ na urządzenia AGD. Sprawdzi się w przypadku pralek, gdyż zostaje zniwelowana twardość wody odpowiedzialna za osadzanie się kamienia na grzałce i innych częściach sprzętu.

Co sprawdzi się w akwarystyce?

Najlepszym rozwiązaniem są filtry przepływowe montowane na końcu szeregu (zgodnie z kierunkiem przepływu wody). Woda z kranu zawiera krzemiany, które mają wpływ za rozwój glonów w akwariach. Trudne do usunięcia okrzemki to nie tylko problem wyglądu akwarium, ale też może mieć wpływ na kondycję roślin oraz ryb i innych zwierząt. Nagromadzone skupiska glonów to naturalni wrogowie krewetek, które żyją w czystych wodach.

Czy opłaca się filtrować wodę do akwarium?

Odczyn wody z kranu jest uzależniony od twardości wody. Niektóre gatunki ryb nie są w stanie przeżyć w zbyt twardej wodzie. Można do tego celu stosować wodę demineralizowaną, jednak nie należy ona do najtańszych – za około 1 litr zapłacimy 1 zł. W przypadku dużych zbiorników koszt może być dosyć duży. Należy także brać pod uwagę regularne podmianki wody.

Alternatywy są przynajmniej dwie. Pierwszą jest filtrowanie wody w dzbankach Dafi. Koszt filtra to około 20 złotych, a wystarcza on na przefiltrowanie 200 litrów wody. W przypadku mniejszych zbiorników jest to korzystna opcja, lecz nieco czasochłonne może być przygotowanie wody i napełnienie dużego akwarium. W tym celu warto zaopatrzyć się w filtry przepływowe. Dzięki nim przefiltrowana woda płynie prosto z kranu. Nie jest pozbawiona cennych minerałów, a jednocześnie nie zawiera piasku, rdzy i zanieczyszczeń. Znika też problem z chlorem.